Poenfi - Dijital Reklam ve Bilişim
Dijital Reklam ve Bilişim
Rasyonel, Sanatsal, Performans Odaklı
KURUMSAL

Poenfi, dijital ve basılı reklam alanında markanızın sektörüne göre en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş analiz sonuçlarından elde ettiği verilerle tam isabetli çıkarımları yaparak baştan oluşturulmasını veya yayında, sergilenmekte olan markanızın, ürünlerinizin tanıtımını, geliştirilmesini amaçlar. Aldığı tüm işleri görsel, matematiksel hesaplamaların süzgecinden geçirerek kusursuz iş teslim etme garantisi verir... daha fazla bilgi

RWD - Duyarlı Web Tasarım - Responsive Web Design

CSS

RWD - Duyarlı Web Tasarım, İngilizcesi; Responsive Web Design. Kısaltması; RWD. Uyumlu yerine Duyarlı kavramı da kullanılabiliyor. CSS yanında düşünülmüş, geliştirilmiş en iyi yapı diyebiliriz. RWD ortaya çıktıktan sonra üzerinden çok sayıda CSS Framework geliştirildi, tüm web sitelerinin tek biçim olması bile amaçlandı. Ethan Marcotte, Responsive Web Design'i 2010 yılında duyurdu ve 2011 yılında geliştirme süreci ile ilgili yolları içeren de bir kitap yayınladı. Tek başına bir dil değildir, bir web sitesi için mobil görünüm alanında seçenek olarak sıklıkla kullanılır. Andorid, IOS altyapısı daha zor, bütçe gerektiren bir alan olduğundan daha yavaş olmasına karşın uygun ücretli olan Duyarlı Web Tasarım tercih edilebiliyor. Responsive ile tüm PC, tablet, telefon için kodlama ile tüm çözünürlüklere uyum sağlayan görünüm oluşturulabilir.

En çok kullanılan CSS Framework, Twitter'ın geliştirdiği Bootstrap. RWD için belirli ölçülerle ucunu açık bir geliştirme ancak gerçek anlamda CSS bilenler için bu tür frameworkler gereksizdir. CSS bilen bir geliştirici için Responsive mantığı kolay görünür. CSS kodlama düzgün, dizilimi doğru yapıldığında sonraki çözünürlükler için çok kod yazmak gerekmiyor. Kısaca bir uyum sağlama durumu var, bunu iki satır kod yazarak çözmek yerine "500KB üzerinde %50-60 gereksiz yer kaplayan dosyayı, kodu neden bulundurmak ister bir geliştirici?" Sorusu ortaya çıkıyor.

RWD ile web site

Ethan Marcotte'ın geliştirdiği RWD, birkaç yıl içerisinde hızla yayıldı, neredeyse tüm web sitelerinde kullanılır duruma geldi. Mobil uygulamalarına yüksek yatırım yapmak istemeyen tüm kuruluşlar arasında bütçe anlamında da Responsive Web Design geçerlilik kazandı. Kodlama öncesi olan tasarım aşamasında geçiş çözünürlükler için de tasarım yapılması gerekir. Bazı web siteleri, içerik nedeniyle masaüstü PD'de sağlıklı çalışırken çözünürlük daha doğrusu cihaz farklılığına göre içerikler yavaşlamalara neden olabiliyor. Hızlı olması, kolay okunabilmesi için düşük çözünürlüğe doğru gittikçe bazı alanlarlar gizlenmeye başlanabilir. Daha da ileri giderek ayrı bir seçenek olarak görselsiz bir telefon/tablet içerik de sunulabilir. Aratmalarda yerli/yabancı birçok test sitesi bulunabilir ancak son aşamada en azından birkaç aygıttan canlı görüntüleme yapılıp görünüm sorunu olmadığından emin olunmalıdır.

Web tarayıcıları üzerinden web geliştirici araçlarını kullanılıyorsa Chrome/Toggle device toolbar veya Firefox/Responsive design mode gibi arayüzlerden de yararlanılabilir. Canlı olarak kod yazabilir, hataları kolaylıkla düzeltebilirsiniz. @media etiketli tanımlamalarda X ölçü ile Y ölçü arası gibi aralık belirleme veya tek ölçü verip aşağısına otomatik geçiş de uygulanabilir.

RWD Öğrenimi

Öncesinde CSS - Geçişli Stil Sayfası öğrenmek gerekiyor, CSS'i iyi öğrenmiş bir geliştirici için yaklaşık 1-7 gün içerisinde veya 1-2 uygulama ile tümüyle öğrenilebilir. Belli bir aşamadan sonra görünüm, hata testlerine bile gerek duymuyorsunuz.

RWD - Bilgi Kaynağı

w3schools

İLETİŞİM
TEKLİF FORMU