Poenfi - Dijital Reklam ve Bilişim
Dijital Reklam ve Bilişim
Rasyonel, Sanatsal, Performans Odaklı
KURUMSAL

Poenfi, dijital ve basılı reklam alanında markanızın sektörüne göre en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş analiz sonuçlarından elde ettiği verilerle tam isabetli çıkarımları yaparak baştan oluşturulmasını veya yayında, sergilenmekte olan markanızın, ürünlerinizin tanıtımını, geliştirilmesini amaçlar. Aldığı tüm işleri görsel, matematiksel hesaplamaların süzgecinden geçirerek kusursuz iş teslim etme garantisi verir... daha fazla bilgi

CSS - Geçişli Stil Sayfası - Cascading Style Sheets

CSS

CSS - Geçişli Stil Sayfası, İngilizcesi; Cascading Style Sheets, geçişli yerine basamaklı kavramı da kullanılabiliyor. Kısaltması; CSS, okunuşu: sieses. HTML'e ek olarak biçim, renk, boyut belirlemek için kullanılan yardımcı web teknolojisidir. Daha net tanımıyla bir web sitesi için yapılmış olan tasarımı, web tarayıcılara göre uyarlamak için kullanılır. Son geliştirme olan 3. sürümü sonrası web tasarımında uygulanan gölge, obje rotasyon gibi konuların yanında sayfaların görüntülenme hızını düşürme olasılığı yüksek olan bazı JavaScript eklentileri ve daha da eski tarihlerde Flash ile uygulanan efektlerin bir kısmını çok az kod ile yapabilmek olanaklı. Son yıllarda geliştirilen CSS Framework'ler de artmaya başlayınca, web geliştirici için daha çok kolaylık sağlanmış oldu. Biz, prensip olarak istek olmadığı durumlarda kod yığını olduğunu düşündüğümüz hazır frameworkleri kullanmıyoruz.

Daha gelişmiş özellikler de var ancak ileri seviye projelerde kullanılmaları daha yararlı olur. Sonuçta bir web sitesi için görünüm düzenleyici olarak kullanılmalı, küçük, sıkıştırılmış bir dosya olmalı. Gereğinden fazla yazılan kod yığını bulunan dosyalar, bir türlü standart belirleyemeyen web tarayıcılarda da sorun yaşatabilir. Bazı projelerde dengeli, doğru bir görünüm elde edilemeyebilir ancak çözülemez diye de bir durum söz konusu değil. Birçok bilindik hata karşısında onarım, düzeltme yapılabilir... HTML - Zengin Metin İşaret Dili içerisinden de yazılabilen font, renk, ölçü gibi özellikleri .css uzantısı ile oluşturulan dosyalardan çağırarak web sitesinde düzeni sağlayabiliriz. Bir web sitesi için standart masaüstü PC monitör çözünürlükleri dışında tablet, telefon gibi cihazların çözünürlükleri de RWD - Duyarlı Web Tasarım yöntemiyle belirlenebilir ki ilk planlamada kurgu, dizilim iyi sağlanırsa çok az kod ile onlarca masaüstü PC, tablet, telefon farklı çözünürlükler için uyum sağlanabilir.

CSS ile neler yapılabilir

Kapsamlı olarak ele alınırsa CSS3 ile gelen yeni özellikler ve ileri seviyesi ile fade, zoom efektlerinden, gölgelere, CSS fonksiyon oluşturmaya kadar yapılamayacak çalışma neredeyse yok. Çeşitli araçlarla dosya sıkıştırma yapıldığında yüksek oranlarda açılış hızı kazandırmasının yanında çok kolay bir biçimde sonradan düzenleme yapmaya olanak sağlar.

CSS Öğrenimi

Biraz altyapısı olan, eski teknolojilerle çalışmış birinin çok uğraşmadan öğrenebileceği bir yapısı vardır. Projelerde Cross Browser, Responsive, Less, Sass, Grunt, GIT gibi standart veya ekstralar da olacaktır, bunlar yeni geliştiricileri zorlayabilir. Eğitim, kitap, izletiler aracılığıyla ilerlemeye göre uygulama, deneme yaparak sonuca ulaşmak çok daha hızlı olacaktır. Bir yazılım dili olarak değil, yardımcı uygulama olarak düşünürsek, güncellemeler dışında web geliştiriciyi yoracak dinamik bir doğası bulunmuyor... Güncellemeyle gelen yeni özellikler, deneme/yanılma yöntemiyle birkaç kez uygulanarak bilgi ileriye taşınabilir.

CSS Bilgi Kaynakları

w3schools, jigsaw.w3, htmldog

İLETİŞİM
TEKLİF FORMU